Субстрат за орхидеи – основни знания.

Правилното развитие на нашите орхидеи, както и добрият им вид, зависят много от субстрата – почвата за орхидеи . Той трябва да отговаря на няколко условия – да е въздухопропусклив, но и да осигурява вода на корените поне за няколко дена.

Тези свойства на почвата за епифитите, могат да бъдат постигнати с различни материали, премесени в обща смес – субстрат за орхидеи.


Да закупите с безплатна доставка различните видове екзотични орхидеи, можете от електронния магазин на Вселена Орхидея.


В зависимост от вашите желания за поливане, както и от вида орхидеи, субстратите могат да се разделят на:


 

  1. Субстрат за умерено поливане – задържа повече влага (благодарение на торфа). Примерно съотношение на съставки:
  • 40% борова кора;
  • 20% корк;
  • 10% кокосови люспи;
  • 30% торф:

 

  1. Субстрат за по-често поливане – не задържа толкова влага. Примерно съотношение:
  • 40% борова кора;
  • 30% корк;
  • 20% стиропор;
  • 10% торф:

Какви субстрати – почва за орхидеи предлага Вселена Орхидея, можете да видите от електонния магазин. Корите и съотношенията са подбрани и съобразени със високите изискавния към собствено ни производство.


Всяка една от съставките има различна pH стойност, но като цяло стойността на pH-то на субстрата трябва да варира в леко киселата зона – pH 6 (+/-0,5) . Регулирането на pH стойностите, се постига посредством торове и други методи. Замерването става, като се вземе вода, преминала през почвата на растението, отцедена в подложката на саксията, посредством лакмус тестери или електрически измервател. Причините за отклоненията в pH-то могат да се дължат на водата с която поливате, субстрата или торовете, които използвате. За целта измервате водата отделно, после водата от субстрата, и то след като сте отмили добре от торовете.

Фракцията на съставките на субстрата, трябва да е пряко обвързана с дебелината на напречното сечение на корените. Правилото е – колкото е по-тънък корена, толкова е по-ситна почвата.

За да се предотврати развитието на микроорганизми и бактерии в почвата, особено след пресаждане, когато корените са наранени и най-податливи, корите се преваряват и изсушават, а другите съставки се обработват термично при възможност. Това не се отнася до мъха, било той торфен или сфагнум.

Някои видове орхидеи, не се отглеждат в субстрати с кори, а в пръст с различно съотношение с торф. Такива са цимбидиумите и лудизиите.


За да подобрите характеристиките на почвата за орхидеи, както и растежа и цъфтежа, можете да използвате универсален вкоренител – коренов стимулатор.


Вселена Орхидея разработи почва, съдържанието на която можете да видите от тук.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Shopping Cart
Scroll to Top